Ekonomi

SPK’dan dolandırıcılık uyarısı

Yatırımcılara Sermaye Piyasası Kurulu adını kullanarak seslenenler hakkında idarî para cezası uygulanacağı ihtar edildi.

SPK’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son dönemde Kurulumuz’a ulaşan yatırımcı çağrıları sonrasında, Sermaye Piyasası Kurulu veya başka bir kurumda çalışan olarak kendini tanıtan şahıslar veya kumar borçları nedeniyle vatandaşlarımıza Kurulumuzca idari para cezası verilmiş/verilecektir. kurum, aracılık veya avukat sıfatıyla ve Kurul üyemizin adını veya farklı unvanları kullananlar ve/veya heyetimizin aracılık faaliyeti nedeniyle paranın hangi yönde gönderilmek istendiği hakkında bilgi edinilmiştir.

Kurulumuzun şahısları telefonla arayarak haklarında İdari Para Cezası kesilmeden uzlaşma talebinde bulunup bulunamayacaklarını sorma veya belirli IBAN numaralarına para gönderilmesini talep etme uygulaması bulunmamaktadır. Dolandırıcılık kapsamında değerlendirilebilecek faaliyetlerde bulunanlara itibar edilmemelidir.

Kurulumuza ulaşan yatırımcı şikayet ve başvurularından tespit edildiği kadarıyla Kurulumuzca, Türk Ceza Kanunu’nun 157 ve devamı gereğince Cumhuriyet başsavcılıkları nezdinde ivedilikle hata bildiriminde bulunulacaktır. dolandırıcılık eyleminin yürütülmesi.

Öte yandan, telefon dolandırıcılığı mağduru olan kişilerin de kabahat şikayetinde bulunarak zararlarını tazmin etmek için tüm yasal haklarını kullanmalarının mümkün olduğunu hatırlatmakta fayda var.

karaburun-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu