Haber

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Ukraynalılar işgal altındaki topraklarının özgürlüğünü geri alabilir

– Stoltenberg: “Ukraynalılar işgal ettikleri toprakların özgürlüğünü yeniden kazanabilirler”

BRÜKSEL – NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Ukraynalıların işgal ettikleri toprakların özgürlüğünü yeniden kazanabildiklerini görüyoruz” dedi.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı başladı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın ev sahipliğinde NATO ülkelerinin savunma bakanlarının katıldığı toplantı öncesinde NATO Karargahı kapısı önünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın kritik bir dönemde yapıldığını belirten Stoltenberg, “Ukrayna karşı taarruza geçti. Gördüğümüz şiddetli bir savaş. Ukraynalıların işgal ettikleri toprakları yeniden özgürlüğe kavuşturduklarını da görüyoruz. yiğit Ukraynalı askerlerin maharetindendir. NATO ittifakının desteğinde de bu böyledir. Türkiye’nin savaş alanında yarattığı farkı gösteriyor. Bu nedenle tartışacağımız asıl konu Ukrayna’ya verilen desteğin sürdürülebilirliğidir” dedi.

Stoltenberg, Ukrayna’daki savaşın ülke için daha fazla desteğe ihtiyaç duyduğunu belirterek, “Yeni bölgesel planların sağlanması, savunma modelleri, güç yapısı ve daha fazla yatırımın sağlanmasını, NATO’nun savunma politikalarının güçlendirilmesinin temmuz ayında yapılacak Vilnius Zirvesi’nde ele alacağız. Tartışılmalı.”

“Ukrayna’ya sağladığımız askeri stoklar tükeniyor”

Liderlerin Vilnuis Zirvesi’ne katılmasının savunma sanayii yatırımları için öneminden bahseden Stoltenberg, “Üretimi nasıl daha fazla artırabiliriz onu konuşacağız. Sonbahardan bu yana bir yıpratma savaşı olduğu aşikar ve bu savaş çok açık.” yıpratma lojistik savaştır o yüzden savunma sanayide anlaştık burdaki toplantıda ittifak genelinde küçük bir savunma sanayi kümelenmesi ile gayrı resmi bir etkinliğimiz olacak ve bu görüşme savunma sanayi ile olacak.

devam eden taahhüdümüzün bir modülü. Ukrayna’ya sağladığımız askeri stokların tükendiğini görüyoruz. Bu nedenle, kısmen stoklarımızı yenilemek ve kısmen de destek sağlamaya devam etmek için daha fazla askeri kapasiteye ihtiyaç var. NATO Destek ve İkmal Dairesi tarafından sağlanan 155 mühimmat için 1 milyar dolar değerinde devam eden askeri projeler var” dedi.

taslicayhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu